לאור משבר הקורונה: קריאה לשחרור אסירים בטחוניים

קורונה כלא

לאור משבר הקורונה: קריאה לשחרור אסירים בטחוניים

לאור משבר הקורונה, השר לבטחון פנים פועל לשחרור מוקדם של 500 אסירים פליליים. מדובר בצעד מבורך, אך ממש לא מספיק. מגפת הקורונה מסוכנת עבור האסירים הבטחוניים לא פחות מאשר עבור האסירים הפליליים. גם במקרה שלהם צריך וחשוב לשחרר מוקדם את מי שניתן – מבלי לסכן את הציבור הרחב כמובן – ולקדם צעדים כמו איזוק אלקטרוני, מעצר בית, בחינת בקשות חנינה ועוד.

הצפיפות והתנאים הקיימים בבתי כלא לא מאפשרים לשמור על הנחיות משרד הבריאות של שמירה על מרחק של שני מטר בין אדם לאדם וגם לא מאפשרים תנאי בידוד הולמים לנדבקים בעת הצורך. מה גם שרבים מהאסירים משתייכים לקבוצות סיכון: מעשנים, חולים כרוניים ומבוגרים.

צעדים להפחתת העומס בבתי הכלא נוכח משבר הקורונה נעשים כעת במדינות שונות בעולם, בהן אירלנד, הולנד ומחוזות שונים בארצות הברית וראוי שג בהם ישראל תעשה כמיטב יכולת להרחיב את צעדיה בהקדם, כדי למנוע אסון.

החזקתם של כלואים, וביחוד אלו מבינם המשתייכים לקבוצות סיכון, בתנאי צפיפות בהם לא ניתן לקיים את הנחיות משרד הבריאות בדבר שמירה על מרחק ותנאי והיגיינה אישית, מפרה באופן בוטה את זכויות היסוד שלהם.

פרטים נוספים במכתב ששיגרנו לפני כמה ימים יחד עם עוד חמישה ארגוני זכויות אדם לשר לבטחון פנים וליועמש, בבקשה לצמצם את אוכלוסיית הכלואים באופן דחוף.

שתפו מאמר זה