השתלמויות

השתלמות למשפטנים תל אביב
shadow

השתלמות בטורקיה בנושא הערכות משפטיות-רפואיות:

ב-2014 נערכה השתלמות בת חמישה ימים ל-15 אנשי משפט, רפואה ובריאות הנפש באיסטנבול שבטורקיה.
משתתפים: 3 עורכי דין עם ניסיון בהערכות פורנזיות, 2 רופאות, 2 פסיכיאטרים, 8 פסיכולוגים, פסיכותרפיסטית ורכזת הפרויקט הפורנזי ד"ר רחל סטרומזה.

מטרת ההשתלמות היתה לפתח קבוצה מומחית לשימוש בהערכות משפטיות-רפואיות בהקשר של עינויים, בעלת יכולת להעביר הלאה את הידע על מנת להטמיע שימוש בהערכות אלו בעבודה עם קרבנות עינויים.

במשך חמשת ימי ההשתלמות עבדה הקבוצה על התאמת החומרים הבין-לאומיים להקשר המקומי, על הכנת הרצאות ובניית מערך שאלות ותשובות להשתלמויות בישראל ופלסטין. הפגישה עם מדריכים בין-לאומיים עתירי ניסיון אִפשרה שיחות מעמיקות על סוג העבודה הנעשית, כיוונים לעתיד ושיתוף הפעולה החיוני בין המקצועות השונים.

השתלמות למשפטנים על "פרוטוקול איסטנבול":

במאי 2015 נערכה השתלמות בת שלושה ימים ל-23 עורכי דין ואנשי צוות משפטיים בנושא "פרוטוקול איסטנבול".
הפרוטוקול עוסק בבדיקה ותיעוד של עינויים וצורות אחרות של יחס בלתי אנושי, אכזרי ומשפיל על-ידי המדינה ושלוחותיה. במהלך ההשתלמות הכירו אנשי הסגל המשפטי את "פרוטוקול איסטנבול" ולמדו על יישומו בחקיקה המקומית, ועל הדרכים להטמיע אותו בעבודה עם קרבנות עינויים. לכל תחום – משפט, רפואה, ורפואת נפש – היה מרצה מקומי ובין-לאומי.
ההשתלמות הועברה יחד נציגי קרן זכויות האדם של טורקיה – HRFT .
השתתפו: נציגי המבת"ן, נציגים מנציבות האו"ם לפליטים, מהיחידה למשפט בין-לאומי במשרד המשפטים והיחידה לסחר בבני אדם. בנוסף השתתפו נציגים של ארגוני זכויות אדם: רופאים לזכויות אדם, המוקד לפליטים ומהגרים והמוקד להגנת הפרט. כמו כן לקחו חלק בהשתלמות עורכי דין פרטיים שמייצגים מבקשי מקלט ופלסטינים, משרד הנציב העליון לזכויות אדם של האו"ם ברמאללה (שהם גם מבקרים רשמיים בבתי הכלא של הרשות הפלסטינית) וצוות המחלקה המשפטית של הוועד.

השתלמות לאנשי הצוות של רופאים לזכויות אדם:

בינואר ופברואר 2015 נערכה השתלמות בת שלושה ימים בנושא זיהוי ותיעוד עינויים ל-15 אנשי צוות ומתנדבים של ארגון רופאים לזכויות אדם (6 מתוכם רופאים, מתחומים שונים ורמות ניסיון שונות). ההשתלמות התמקדה במבקשי מקלט ופליטים, וכללה הרצאות על עינויים במחנות בסיני, עינויים בארצות המוצא (בעיקר אריתריאה), וכתיבת הערכות רפואיות-משפטיות לצורכי שחרור ממשמורת.

השתלמות לאנשי רפואה ומשפטנים פלסטינים:

בימים 25-24 ביולי 2015 התקיימה השתלמות לעורכי דין ואנשי רפואה פלסטינים בבית ג'אלה, שבה לקחו חלק כ-40 עורכי דין ואנשי רפואה. בהשתלמות הועברה הכשרה בתיעוד עינויים לפי "פרוטוקול איסטנבול", והיא הונחתה על-ידי עו"ד באנה שוגרי-בדארנה, ד"ר סמאח ג'בר ושירין עאבדין. ההשתלמות בוצעה בשיתוף עם נציגי קרן זכויות האדם של טורקיה (HRFT).