מחדל אום אל-חיראן: מה באמת היה שם?

מחדל אום אל-חיראן: מה באמת היה שם?

תחקיר בינלאומי חדש בפרשת אום אל חיראן קובע:

משטרת ישראל מנעה מהוועד הציבורי נגד עינויים בישראל גישה לחומרים מפלילים, החושפים את המחדלים בפינוי הכפר הבדואי שהביאו לפציעת חבר כנסת ולמותם של אזרח ושוטר

תחקיר חדש של סוכנות המחקר Forensic Architecture מציג מעל במה בינלאומית ראיות חדשות מפרשת אום אל חיראן הראיות תומכות בגרסתו של חבר הכנסת איימן עודההטוען שנורה בפניו בכדור ספוג הניתוח חושף כי משטרת ישראל מנעה גישהל ראיות מרכזיות מעורכי הדין של הוועד הציבורי נגד עינוייםהמייצגים את עודה.

ב-3 ביוני 2019, Forensic Architecture מלונדון שחררה סרט שמפרט את החלק השלישי והאחרון של תחקיר המאורעות האלימים באום אל חיראן בינואר 2017 – שהביאו למותם של אזרח ושוטר ושבו נפצעו חכ מכהן – איימן עודה – ואזרחים נוספיםחלק זה של החקירה נוגע לירי כדור גומי ישירות לראשו של חכ עודה והוא תוצר של שיתוף פעולה עם הוועד הציבורי נגד עינויים בישראל שמייצג משפטית את הקורבנות באירועי אום אל חיראן.

 על פי ניתוח הראיות החדש והמעמיק של Forensic- Architecture – מכון פורנזי בראשותו של פרופ‘ אייל ויצמן באוניברסיטת גולדסמיתס לונדון – משטרת ישראל מנעה מעורכי הדין של הוועד הציבורי נגד עיניים גישה לחומרי וידאו חשובים ללדפי על עדויות כתובות.

הסרט ובו פירוט ניתוח הראיות מוקרן כ-10 פעמים בשבוע בין ביוני ל22 ספטמבר במוזיאון הוויטני בניו יורקבמסגרת הביאנלה של הוויטני – מאירועי האמנות החשובים בעולם.

התחקיר של Forensic Architecture תומך בגרסתו של עודה ושל הוועד, לפיה חבר הכנסת נורה בפניו על ידי כדור ספוגומראה כי ייתכן שריאיות מצולמות הוסתרו בכוונה כדי לטשטש את האמת על פציעתו של אודהעל פי Forensic Architecture, בשעות שלאחר הריגתו של יעקוב אבו אלקיעאןהמשטרה נהגה בצורה לא חוקיתכשהיא מפעילה אלימות נגד אזרחים ונגד עודה.

עיקר המסקנות החדשות:

– התחקיר תומך בטענתו של עודה כי נורה בפניו בכדור ספוגבמקרה כזה, השימוש בכדור ספוג נעשה בניגוד גמור לתקנות של משטרת ישראל עצמה.

– לפחות שלושה סרטי וידאו לא הועברו על ידי המשטרה לצוות המשפטי שמייצג את עודה בוועד הציבורי נגד עינויים בישראל.

– חסרה גם הגרסה המלאה של הוידאו שהודלף” לחדשות עשר. הסרט ששודר בחדשות 10 ב-6.7.2018, ומראה לכאורה שעודה לא נורה בכדור – הוא בעצם גרסה ערוכה שבה חסר רגע מרכזירגע שאפשר להניח שבו מצולמת סיבת פציעתו של עודה.

 באירוע נעשה שימוש נגד אזרחים בכדורי ספוג ובגז פלפל, בדרכים שבאופן ברור סותרות את תקנות המשטרה.

פרופ’ אייל וייצמןמנהל ומקים Forensuc Architertire: אירוע אום אל חיראן הוא כמו בבושקה של הפרה בתוך הפרההכפר ההבדואי אום אל חיראן מפונה בכדי לאפשר התיישבות יהודיתהפינוי מתבצע בפשיטה באישון לילה על ידי עשרות שוטרים חמושיםהפשיטה מובילה לירי חסר סיבה ביעקוב אבו אלקיעאן שלאחריו נמנעת ממנו גישה לעזרה ראשונה שיכלה להציל את חייוהירי מוביל לתקיפת תושביםאקטיביסטים ופוליטיקאים פלסטינים בזירההאלימות הפיזית מובילה לאלימות בירוקרטית,באמצעות הסתרה ומניפולציות של ראיות“.

עוד נועה לויראש פרויקט חופש המחאה בוועד הציבורי נגד עינויים בישראל: תקרית אום אל חיראן היא דוגמה ליחס של משטרת ישראל כלפי המיעוט הערבי בישראלעבור תושבי הכפרעבור בני בריתם ותומכיהםלחווייה הטראומטית של אותו יום היו מרכיבים רביםהסטוריה ארוכה של פינוי תושבים ערבים לטובת התיישבות יהודיתגישת המשטרה לפינוי שהתבצע כאילו היה מבצע צבאיהאצבע הקלה על ההדק של כמה שוטרים במהלך האירוע וכמובן המסגור השקרי של אבו אלקיעאן – מורה למתמטיקה – כטרוריסט כנראה בכדי לתת לגיטימציה לירי של המשטרה בו.

תקיפת חכ איימן עודהשנורה בראשו על ידי שוטר שידע טוב מאוד לעבר מי הוא יורההיה מעשה של אלימות לא מוצדקתהכחשות המשטרה והחלטת מחש לסגור את התיק היא עדות נוספת למה שאנחנו כבר יודעים על יחס המשטרה למיעוט הערבי בישראלזה לא רק מאורע בודד בכפר מרוחקערערנו כנגד החלטת מחש ואנחנו נחושים לקחת את המקרה הזה לבית המשפט בכדי לחשוף את האמת ובכדי לדרוש צדק עבור הקורבנות ומשפחותיהם“.

חכ איימן עודהיו”ר רשימת חד”שתע”ל: גם ערימות השקרים של ארדן וניסיונות הטיוח החוזרים של מחש לא יסתירו את האמת הברורה שהאחריות למוות של יעקוב אבו אלקיעאן והתקיפה שלי בידי שוטרים על ידי כדור ספוג היא על מי ששולח שוטרים חמושים לגרש משפחות מבתיהן באמצע הלילה כאילו מדובר בתקיפה צבאית של אויבהגיע הזמן שהמחלקה לטיוח עבירות שוטרים תחשוף את מלוא חומרי החקירה״.

לצפייה בסרט

 

/ חדשות ועדכונים

שתפו מאמר זה